Header image  
РІК ЗАСНУВАННЯ - 1879
 
  << НА ГОЛОВНУ ::
   
 
Вчити жити, творити, любити!

     Таке кредо однієї з найстаріших шкіл району – Старобрідської.
     Відлік її часу розпочинає 1879 рік, коли до школи ходили 89 дітей.
     Покровитель Старобрідської школи – Йосиф Святий.

     З 1912 р. почала функціонувати Старобрідська початкова школа з польською мовою навчання, з годинником на вежі.
     Школа пройшла випробування часом і подіями. З 1939 р. навчання в нашій школі велось українською мовою і школа стала семирічною. У 1978 році школа з восьмирічки була реорганізована в середню, а з 1987 р. будинок школи доповнив новозбудований корпус.
     Сьогодні це приміщення початкових класів – 2-поверховий будинок із годинниковою вежою. Довгий час годинник сповіщав про час, поки в роки Першої Світової війни, в час російської окупації, не був знятий механізм цього годинника.
     1 вересня 1987 рік – Перший дзвоник для школярів нашої школи прозвучав в реконструйованому і добудованому приміщенні, яке постало на місці колишнього фруктового саду, поруч із старим корпусом.
     Про історію школи можна дізнатися у шкільному музеї.
 
 
ЖИТТЕВИЙ ШЛЯХ НАШИХ ВИПУСКНИКІВ

     Цікавими є спогади колишніх учениць, а згодом вчителів нашої школи Вишневської Юлії Яківни (1927) та Приймак Лариси Михайлівни (1929),а ж до виходу на пенсію в 1986 та 1987 роках. Учнями нашої школи вони стали в 1934 та 1936 роках.

ВИШНЕВСЬКА ЮЛІЯ ЯКІВНА

     Народилась31 жовтня 1927 року в Старих Бродах. В 1934 році пішла навчатись в перший клас Старобрідської школи. Продовжувала навчання в СШ №1 м. Броди до 1947 року. В цьому ж році поступила в Львівський торгово-економічний інститут, але за домашніх обставин залишила навчання і пішла працювати вчителем і заочно навчалась на історичному факультеті Львівського Держуніверситету. В 1949-1955рр - вчитель історії Білявецької НСШ, з 1955-1961рр - вчитель історії Гаї-Дітковецької НСШ. З 1961 року працювала вчителем історії Старобрідської ВШ(СШ №4 м.Броди) аж до виходу на пенсію в 1986 році.

 
ІЗ СПОГАДІВ ВИШНЕВСЬКОЇ  Ю. Я.

     Школа в Старих Бродах мала назву «Польська првшехтна школа». Всі предмети читались на польській мові. В класах були ікони, портрети Й. Пільсудського. До школи ходили діти зі Старих Бродів, Гаїв Старобрідських, Гаїв Дітковецьких, Дітківців, Гаїв Смоленських. Пригадую добре 1 вересня, свої перші дні в школі. На лінійці вчителька-полька наказала стати полякам, українцям і євреям окремо, поділивши дітей. Почалося навчання молитвою по польськи. Хреститись теж треба було по польськи, цілою рукою. Уроки закінчувались також молитвою. Учні були дисциплінованими. Щонеділі о 9 годині ішли до школи, а потім українці ішли до церкви, а поляки до своєї каплички (де зараз дитячий садок). З навчальних предметів велику увагу приділяли релігії і праці. Дівчата вчилися куховарити, вишивати, в’язати, ліпити з глини, пластиліну, мити посуд. За неуспіхи вчителі карали лінійкою.
     Пережила першу більшовицьку окупацію. Головними предметами стала російська мова при більшовиках та німецька при німцях.

 
 

ПРИЙМАК ЛАРИСА МИХАЙЛІВНА

     Народилася 14 вересня 1929 року в м. Броди. В 1936 році пішла навчатися в перший клас Старобрідської школи. Перших три класи навчалась польською мовою навчання. З 1939 року - українською. Після закінчення Старобрідської школи пішла навчатися в СШ №1 м. Броди, яку закінчила в 1947 році. В цьому ж році поступила на біологічний факультет Львівського держуніверситету, який закінчила в 1952 році. Працювала директором Суховільської середньої школи Бродівського району.
З 1963 року переїхала на постійне проживання в м. Броди. Сім років працювала заучем Бродівської заочної школи. В 1969 році переведена вчителем біології СШ №4 м. Броди, де працювала до виходу на пенсію в 1987 році.

     Цікавими є спогади КОВАЛЬЧУКА АНТОНА ГРИГОРОВИЧА, який був учнем Старобрідської Повшехтної семирічної школи з 1930-1937рр. Він зберіг шкільні документи цих часів.
Народився 14 квітня 1924 року в Старих Бродах в сім’ї господаря. З 1930 по 1937 навчався в Старобрідській Повшехтній семирічній школі.
В 1937-1939 роках навчався в Бродівській гімназії. В 1939-1941рр - 7-8 клас в Бродівській середній школі. З 1943-1944рр працює на роботі в Баднітеті. В кінці липня 1944 року разом з Баднітетом виїзджає в Німеччину, де продовжує вчитись і працювати. В останні роки мав посаду на почиті. Один з організаторів "Комітету Брідщан" в Торонто, є членом редакційної колегії історично-лимарного збірника "Броди і Брідщина".

     Серед видатних учнів нашої школи був ІВАН КАМІНСЬКИЙ (1912-1941), який після закінчення Старобрідської школи стає учнем Бродівської гімназії. Але як щирий український патріот був переслідуваний польською окупаційною владою і позбавлений прав на будь-яку працю. Лише приватними лекціями студентам здобув матеріальні засоби для життя.
     Маючи мистецьке обдарування і організаторські здібності стає диригентом церковного і світського хорів, керівником драматичного гуртка. З приходом більшовицької влади у 1939 році стає управителем Народної школи в Гаях Старобрідських. Саме в цій школі його арештовано і запроторено до Львівських Бригідок, де загинув, маючи ледве 29 років.